Art

Dlaczego przy stosunku pojawia się ból?

11.07.2017
Dlaczego przy stosunku pojawia się ból?

Bliskość dwojga osób będących w sytuacji intymnej powinna być kojarzona z przyjemnością. Niestety czasami tak bywa, że kobieta odczuwa ból przy stosunku. Jeśli zdarza się to często lub za każdym razem, to może stracić zainteresowanie seksem. Grozi to oziębłością w związku, a może nawet rozstaniem. Warto więc zastanowić się nad przyczynami pojawiającego się bólu, aby móc podjąć odpowiednie kroki zaradcze.

Bolesność przy odbywaniu stosunku może oznaczać, że kobieta cierpi na jakieś schorzenie. Może to być np. endometrioza, która charakteryzuje się tym, że komórki macicy przedostają się na inne narządy takie jak: jajowody, pochwa, a także pęcherz oraz inne. Ból podczas stosunku może też być objawem zapalenia w okolicach pochwy, jak również łechtaczki. W przypadku, gdy mamy do czynienia z zapaleniem przydatków, wtedy głęboka penetracja również prowadzi do bolesnego dyskomfortu.    

Może się też zdarzyć, że pochwa jest zbyt sucha. Brak wilgotności powoduje ból, który czasami uniemożliwia odbycie stosunku. Przyczyny takiego stanu rzeczy to: brak podniecenia u kobiety, stan przemęczenia lub wyczerpania fizycznego, zaburzenia związane z gospodarką hormonalną oraz przyjmowanie leków wywołujących takie objawy. Suchość pochwy może też występować u kobiet w tzw. okresie okołomenopauzalnym.  

Ból podczas stosunku w postaci pieczenia może być spowodowany reakcją alergiczną na płyny do kąpieli, proszki do prania, czy też inne chemiczne środki czystości. Oprócz drażniącego swędzenia czasami mogą pojawiać się pęcherzyki na narządach płciowych, a także wydzieliny w postaci upławów. Tak jest w przypadku, gdy dana kobieta cierpi na opryszczkę w okolicach pochwy, rzęsitkowicę, drożdżycę oraz chlamydiozę.    

Oprócz przyczyn czysto fizycznych, ból podczas stosunku może też wynikać z obawy kobiety przed zbliżeniem. Taką psychiczną dolegliwością jest pochwica, czyli silne kurczenie się mięśni pochwy uniemożliwiające mężczyźnie penetrację. Zaburzenie to może być skutkiem traumatycznych doświadczeń seksualnych kobiety.

Kiedy pojawia się ból podczas stosunku należy udać się do ginekologa, który podejmie decyzję o właściwym dla danego przypadku leczeniu.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Czym może grozić nadużywanie leków przeciwbólowych?

10.07.2017
Czym może grozić nadużywanie leków przeciwbólowych?

Ból informuje nas, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Czasami go bagatelizujemy lub też, żeby go zagłuszyć przyjmujemy tabletki. Najlepszym rozwiązaniem byłoby udać się do lekarza, jednak z różnych przyczyn po prostu wybieramy środki przeciwbólowe, które przynajmniej na pewien czas przynoszą ulgę. Niektóre osoby tak bardzo przyzwyczaiły się do radzenia sobie w ten sposób, że przyjmowanie takich leków, nawet codziennie uważają za coś normalnego.

Korzystanie ze środków przeciwbólowych wpływa na poprawę naszego samopoczucia, bo po prostu nie czujemy bólu. Jednak częste przyjmowanie takich leków może doprowadzić do uzależnienia. Pierwsze symptomy, które o tym świadczą to przede wszystkim problemy z wypróżnianiem się, a także nadmierne wydzielanie potu. Osoba uzależniona od leków przeciwbólowych może mieć zawroty głowy, odczuwa nudności i wymiotuje. Czasami pojawiają się także problemy z mówieniem.  

Zdarza się, ze u pacjenta dochodzi do obniżenia temperatury ciała. Skóra staje się chłodna i blada. Przedawkowanie leków przeciwbólowych może też grozić uszkodzeniem tkanek mózgowych. Osoba uzależniona czasami uskarża się na trudności z oddychaniem. W skrajnych przypadkach dochodzi do zasłabnięcia i utraty przytomności, a w konsekwencji nawet do śpiączki. Skutkiem przedawkowania farmaceutyków może też być zgon pacjenta.

Człowiek, który uzależnił się od leków przeciwbólowych nie wyobraża sobie bez nich codziennej egzystencji. Gdy nie przyjmuje żadnych środków czuje lęk, dyskomfort i ogólnie narzeka na złe samopoczucie. Ból pojawia się nie tylko w jednym miejscu, ale też promieniuje na całe ciało. Zdarzają się problemy z zaśnięciem oraz ciągłe rozdrażnienie i nerwowość. Osoba uzależniona jest nieprzyjemna i trudna w kontakcie z innymi. Do tego dochodzi jeszcze złe samopoczucie fizyczne, problemy żołądkowe oraz nudności połączone z wymiotami.     

Oczywiście zrezygnowanie z przyjmowania leków przeciwbólowych grozi poważnymi konsekwencjami. Chory może powrócić do normalności, ale odstawienie farmaceutyków musi być stopniowe. Najlepiej w takiej sytuacji pozostawać pod stałą kontrolą specjalisty, który dokładnie nakreśli terapię odwykową.
 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Trening z sandbag

09.07.2017
Trening z sandbag

Warto urozmaicać swoje treningi. Ćwiczenie ciągle w ten sam sposób może spowodować znużenie i zniechęcenie. Chodzi przecież o to, aby aktywność fizyczna sprawiała radość, a jednocześnie przynosiła skutek. Dobrym pomysłem na wprowadzenie nowinek treningowych jest korzystanie podczas ćwiczeń z sandbag.   

Jest to po prostu worek wypełniony piaskiem. Ten bardzo uniwersalny przyrząd do treningu pozwoli wykonać wiele różnych ćwiczeń. Jego szerokie zastosowanie wpłynie na zwiększenie masy mięśniowej, poprawi koordynację ruchową, jak też skutecznie wzmocni wydolność i ogólną kondycję organizmu.

Sandbag można wykonać samodzielnie wypełniając np. płócienny lub skórzany worek piaskiem. Jego wagę należy dobrać do własnych potrzeb. Najlepiej jednak jest zdecydować się na zakup profesjonalnego sprzętu, który dzięki regulacji może ważyć od 1 do nawet 35 kilogramów. Worek ten ma na każdym boku parciane rączki, które służą do trzymania podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Trenując z sandbag możesz wzmocnić praktycznie każdą partię mięśni. Idealnie nadaje się do ćwiczeń statycznych. Można go wyrywać unosząc obiema rękami nad głową, ale również zmniejszając ciężar, wzmacniać bicepsy pojedynczej ręki. Worek może służyć jak podpórka przy robieniu pompek, jak też obciążenie przy unoszeniu z ziemi. Nadaje się także do ćwiczeń dynamicznych. Zarzucając go sobie na plecy można z nim biegać oraz skakać. Służy głównie do treningu dla jednej osoby, ale nieźle ćwiczy się nim we dwoje np. rzucając go do partnera. Ćwicząc z sandbag wzmacniamy nie tylko ręce, ale również nogi, brzuch i plecy.

Dużą zaletą worka jest to, że możemy sobie sami ustalić jego ciężar w zależności od rodzaju ćwiczeń jakie wykonujemy. To pozwala nam na urozmaicony trening wzmacniający wybraną przez nas partię ciała. Dzięki temu, że worek jest dosyć miękki i nie ma metalowych części możemy go opierać na ciele bez ryzyka skaleczenia. Jeśli nawet rozpruje się na szwie, to wystarczy go zaszyć i znów możemy wrócić do ćwiczeń.

Sandbag został stworzony z myślą o treningu dla żołnierzy, jednak jego funkcjonalność powoduje, że z workiem może ćwiczyć każdy. Wystarczy tylko wyregulować odpowiednio ciężar dostosowując go pod indywidualne potrzeby.

 

Jarosław Cieśla         

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się